Ina Schuitema startte kort na haar opleiding mode & kleding als coupeuse bij De Gouden Schaar in Groningen. De naaiateliers van De Gouden Schaar zijn een begrip door heel Nederland en na vijf jaar besloot Ina dan ook om een filiaal te starten in Haren. Nu, ruim dertig jaar later, is haar naaiatelier voor veel mensen en bedrijven nog steeds een vertrouwd adres voor het herstellen en aanpassen van kleding, textiel en leer.
“Alles wat onder de naaimachine door kan, nemen wij in behandeling.” Aldus de samenvatting van Ina voor de werkzaamheden die De Gouden Schaar verricht. Het werk is dan ook heel divers: van grote en kleine reparaties tot aanpassingen zoals het innemen of uitleggen van zomen en naden. Er worden veel nieuwe ritsen gezet en winkeliers laten kledingstukken vermaken voor hun klanten. Maar ook voor zwaardere of grotere materialen zoals leer, zeil of zware gordijnen zijn de machines en ervaring in huis.
“Het is iedere keer weer maatwerk, daarom zetten we ook geen prijslijst op onze site. Per ingebracht stuk wordt namelijk bepaald wat er moet gebeuren en hoeveel tijd dat gaat kosten. Dat maakt het ook leuk. Samen met de klant denken we mee over mogelijkheden en oplossingen. Zeker als het kledingstuk voor iemand een emotionele betekenis heeft, kan dat heel belangrijk zijn.”
Naast het naaiatelier is De Gouden Schaar een servicepunt voor stomerij Vitesse voor particulieren en Ticket Clean Way voor bedrijven.
Het werk is arbeidsintensief en Ina heeft het druk dankzij haar grote vaste klantenkring, waaronder dus diverse modezaken in het dorp. Ze heeft dan ook bijstand van een vast team van ervaren medewerkers, waarvan naamgenoot Ina misschien wel de bekendste is. Lachend vertelt ze: “Ina werkt al dertig jaar bij me en is zo’n vertrouwd gezicht dat mensen soms denken mensen dat zij de eigenaar is!”
Het team van De Gouden Schaar is allround opgeleid, maar heeft wel voorkeuren voor het soort werkzaamheden: “De één is heel goed in het maken van knoopsgaten, terwijl de ander juist weer graag ritsen inzet. Ikzelf kan me verliezen in het repareren van kleine gaatjes. Ook hebben we voorkeuren voor bepaalde machines en zitplaatsen. Maar we houden hier niet speciaal rekening mee. Uiteindelijk gaat het erom dat het werk gewoon snel en vakkundig gedaan wordt.”
In 1992 begon Ina in het pand waar nu vishandel ’t Zal Je Zusje Zijn zit. “Al snel verhuisde ik naar het naastgelegen, grotere pand, wat ik toen heel spannend vond. Gelukkig heeft het goed uitgepakt en is het voor klanten een prettige locatie zo dicht bij de parkeerplaats. Soms droom ik wel van een grote loods, waar we nog efficiënter kunnen werken en nog meer verschillende machines kunnen plaatsen, maar de realiteit leert dat er helaas steeds minder coupeuses zijn die zo’n investering rendabel kunnen maken. Dit is bovendien wel zo gezellig.”
Van klanten krijgt Ina vaak te horen dat ze netjes werken. “Binnen de mogelijkheden is het doel altijd om het origineel zo goed mogelijk te benaderen. Pas als de klant geen verschil ziet na de aanpassingen of herstelwerkzaamheden, is dat doel bereikt!”